Na čo nezabudnúť, kým sa vydáte autom do Francúzska

Na čo nezabudnúť, kým sa vydáte autom do Francúzska

Francúzsko je krajina zasľúbená motoristom – s diaľnicami a značením, ktoré sú považované za najkvalitnejšie v Európe. Cestovanie autom po Francúzsku však kladie nemalé nároky na dodržiavanie dopravných predpisov, z ktorých mnohé nemajú nikde inde obdobu. Pri plánovaní cesty preto budete potrebovať okrem iného dobre skontrolovať aj povinnú výbavu, zakúpiť alkohol tester a objednať plaketu na vstup do Paríža a ďalších nízkoemisných zón.

Ekologická známka – Crit'Air

Čo to je a na čo slúži?

Ekologická známka je plaketa, vylepená na prednom skle vozidla, pomocou ktorej vo Francúzsku a ďalších krajinách regulujú znečisťovanie ovzdušia a hlučnosť v mestách. Francúzsko zaviedlo 6 typov ekologických známok, odlíšených farbami, ktoré zodpovedajú 6 rôznym úrovniam znečistenia. Typ známky závisí od veku, modelu alebo motora vozidla, vystavená plaketa sa viaže na konkrétne vozidlo (ŠPZ) a má neobmedzenú platnosť. Pokuty za nedodržanie sú od 68 eur a budú sa zvyšovať.

Kde ju budem potrebovať?

Ekologické známky vyžaduje Paríž i ďalšie ekologické zóny –väčšinou veľkých miest.

Francúzskym špecifikom je časové obmedzenie ekologických zón. Napríklad v Paríži je nutnosť mať známku obmedzená na čas od 8:00 do 20:00, od pondelka do piatka. V noci a cez víkend môžete osobným autom prechádzať aj bez známky.

Viac o jednotlivých zónach čítajte TU.

 

Ako ju získam?

Známku si môžete objednať online s poštovným zadarmo a doručením do 14 dní. Pri vyplňovaní údajov budete potrebovať informácie z technického preukazu vozidla.

Povinná výbava

Do povinnej výbavy samozrejme patrí autolekárnička, výstražný trojuholník, náhradné žiarovky do svetiel, rezerva a reflexná vesta. Tú si musí obliecť každý, kto na diaľnici vystúpi z auta, takže je dobré mať ich viacero. Už povestnou francúzskou špecialitou je povinný alkohol tester.

 

Pravidlá premávky

Diaľnice vo Francúzsku sú spoplatnené, mýtne platíte pri bráne pri zjazde z diaľnice, a to v hotovosti alebo platobnou kartou. Cena poplatku pre osobné autá je zhruba 10 eur na 100 km. Všetci cestujúci sú povinní používať pásy, deti do 12 rokov musia sedieť na autosedačke.

 

Obmedzenie rýchlosti:

- maximálna rýchlosť na diaľnici – 130 km / h.

- maximálna rýchlosť na ceste – 90 km / h.

- maximálna rýchlosť v obciach – 50 km / h.

 

Alkohol

135 eur – taká je výška pokuty za prekročenie limitu 0,5 promile alkoholu v krvi.

Chystáte Sa Autom Do Francúzska?

Získať Crit Air pre Paríž, Grenoble a ďalšie mestá. Doprava ZDARMA.