Modrá ekologická plaketa v Nemecku

Modrá ekologická plaketa v Nemecku

Modrá plaketa má za cieľ znížiť koncentráciu oxidov dusíka (NOx) a zlepšiť kvalitu ovzdušia v mestách obmedzením vjazdu automobilov s dieslovým pohonom.

Termín zavedenia modrej ekologickej známky zatiaľ nebol stanovený a zostáva vo fáze rokovaní.

Kto dostane modrú plaketu?

Na modrú známku by mali mať nárok benzínové vozidlá, ktoré dnes spĺňajú požiadavky na zelenú plaketu. Problém môže nastať pri dieslových autách, pre ktoré budú platiť prísnejšie pravidlá. Predpokladá sa, že plaketu dostanú iba diesle s minimálnym podielom na znečisťovaní ovzdušia, ktoré dosiahnu na emisnú normu Euro 6. Išlo by o novšie naftové autá s dátumom výroby od septembra 2015.

 

Modré ekologické zóny

Hoci ešte nefungujú, diskusia o modrých zónach v Nemecku pokračuje a v budúcnosti (rámcovo 2019 až 2020) sa s nimi počíta.

Týkať by sa mali miest a obcí, kde pravidelne dochádza k vysokému prekračovaniu limitov oxidov dusíka. Tieto ekologické zóny môžu mať trvalú alebo dočasnú platnosť – napr. pri mimoriadne silnej koncentrácii nečistôt alebo vo vybraných časových úsekoch.

Keďže by takéto prísne podmienky skomplikovali dopravu mnohým nemeckým občanom, ktorí vlastnia naftové autá, predpokladajú sa ďalšie úpravy podmienok, o ktorých vás budeme informovať.

Nezabudnite na povinnú zelenú známku

Už teraz ste však povinní vylepiť si na čelné sklo ekologickú známku, tzv. Umweltplakette. Drvivá väčšina miest – vrátane Berlína, Frankfurtu, Kolína či Mníchova – pritom povoľuje vstup len vozidlám so zelenou ekologickú plaketou. Povinnosť platí pre nemecké aj zahraničné autá a pri porušení hrozí pokuta vo výške až 80 eur.

Ekologickú plaketu do Nemecka u nás kúpite za 19.90 eur a doručíme vám ju do 7 dní.

Get Directions

show options hide options

CHYSTÁTE SA AUTOM DO NEMECKA?

Ekologická známka s doručením ZADARMO!