Na čo nezabudnúť, kým sa vydáte autom do Rakúska

Na čo nezabudnúť, kým sa vydáte autom do Rakúska

Či sa vyberiete lyžovať do Álp, nakupovať do Viedne alebo na dovolenku v Chorvátsku, tipy na cestovanie autom v Rakúsku vám určite prídu vhod. Naši susedia sú povestní neústupnosťou pri dodržiavaní dopravných predpisov a nešetria ani cudzincov. Aby sa vám cesta zbytočne nepredražila, nezabudnite na ekologickú plaketu, reflexnú vestu, diaľničnú známku a potrebnú dokumentáciu.

Ekologická známka – Pickerl

Čo to je a na čo slúži?

Ekologická známka označuje, do akej miery sa vozidlá podieľajú na znečistení ovzdušia. Rakúšania definujú 6 úrovní znečistenia, ktoré reprezentuje 6 typov farebne odlíšených známok. Momentálne sa táto povinnosť vzťahuje len na nákladné autá kategórie N, vrátane ľahkých nákladných áut N1 –tým je však v podstate každé firemné osobné auto. Nedodržanie sa trestá vysokými pokutami, ktorých výška môže byť aj vyše 2 000 eur. 

Kde ju budem potrebovať?

Povinnosť mať nalepenú ekologickú známku platí vo Viedni, Tirolsku, Štajersku a na vybraných úsekoch diaľnic. Počet nízkoemisných zón v Rakúsku sa však každý rok zvyšuje.

 

Ako ju získam?

Známku môžete objednať online s poštovným zdarma a doručením do 14 dní. Pri vyplňovaní údajov budete potrebovať informácie z technického preukazu vozidla.

Povinná výbava

Reflexná vesta zodpovedajúca norme EN 471 je položka, na ktorú sa rakúski policajti pri kontrole 100 % zamerajú. V prípade jej absencie vás pokuta neminie. Hoci podľa zákona stačí jedna vesta pre vodiča, odporúčame prikúpiť vesty pre všetkých pasažierov. Každý, kto na ceste, napr. pri poruche, vozidlo opustí, musí mať totiž oblečenú vestu.

Lekárničku a trojuholník umiestnite do kabíny auta, nie do kufra.

Zakázané je používanie palubných kamier.

Zimná výbava platí pre obdobie od 1. 11. do 15. 4. a jej povinnou súčasťou sú zimné pneumatiky a snehové reťaze.

Deti do 14 rokov s výškou do 150 cm musia byť prepravované na autosedačke.

Pravidlá premávky

Podmienkou pre využívanie rakúskych diaľnic je diaľničná známka, nalepená na prednom skle auta. Zakúpiť môžete známky s platnosťou 10 dní, 2 mesiace alebo 12 mesiacov. Kúpite ich na benzínových pumpách, v zmenárňach či na pobočkách Cash Point. Hlavne v letnej sezóne s nákupom neotáľajte, vyhnete sa tak dlhým radom a čakaniu.

 

Obmedzenie rýchlosti:

- maximálna rýchlosť na diaľnici – 130 km / h.

- maximálna rýchlosť na ceste – 100 km / h.

- maximálna rýchlosť v obciach – 50 km / h.

Povinnosť svietiť platí, podobne ako v Nemecku, iba pri zlej viditeľnosti.

 

Alkohol

Skúseným vodičom, ktorí majú vodičský preukaz dlhšie ako 2 roky, sa toleruje 0,5 promile alkoholu v krvi. Pre čerstvých držiteľov preukazu a profesionálnych vodičov však toto pravidlo neplatí.

 

Požičiavanie auta

Keď auto nie je vaše, musíte mať pri sebe písomné potvrdenie o zapožičaní, a to v angličtine alebo ešte lepšie v nemčine.

CHYSTÁTE SA AUTOM DO RAKÚSKA?

Získať Pickerl pre Viedeň, Štajersko a ďalšie mestá. Doprava ZDARMA.