Zákaz dieslov v Nemecku

Zákaz dieslov v Nemecku

Naftové autá sa výraznou mierou podieľajú na znečisťovaní ovzdušia, preto mnoho nemeckých miest zvažuje prísnejšie obmedzenia ich vjazdu. Tzv. modrú zónu, do ktorej môžu vojsť iba dieslové vozidlá spĺňajúce emisnú normu Euro 6, plánujú ako prvé zriadiť mestá Hamburg a Stuttgart. O ich zavedení a zákazu dieslov v blízkej budúcnosti diskutujú aj ďalšie mestá, vrátane Berlína, Kolína, Essenu a Mníchova.

Zelenú plaketu si už teraz musíte vylepiť na čelné sklo vozidla pri vjazde do väčšiny nemeckých miest, či už vlastníte auto na naftový alebo benzínový pohon.

Diesle s normou Euro 6 zatiaľ z obliga

Väčšina obmedzení by nemala postihnúť naftové autá, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6, ktorá vstúpila do platnosti v septembri 2014. Pre porovnanie – tých je v Nemecku približne 2,7 miliónov z celkových 15 miliónov osobných áut s dieslovým motorom.

Situácia je však komplikovanejšia a ani majitelia vozidiel s Euro 6 nemajú úplnú istotu. Podľa prieskumov totiž novšie autá s Euro 6 často produkujú viac oxidu dusičitého než autá patriace do tried Euro 4 a Euro 5, čo môže priniesť ďalšie diskusie a reštrikcie.

Zákaz dieslov v Hamburgu

Vjazd do cestného úseku Max-Bauer-Straße a ulice Stresemannstraße v centre Hamburgu bude pravdepodobne povolený iba dieslovým vozidlám spĺňajúcim normu Euro 6 s modrou ekologickou plaketou. V prípade ulice Stresemannstraße by sa obmedzenia mali týkať iba nákladných vozidiel – osobným autám, ktoré patria do Euro triedy 5 bude vjazd zatiaľ povolený.

 

Zákaz dieslov v Stuttgarte

Aj Stuttgart chce výrazne sprísniť podmienky na vstup dieslových áut. Ich presné znenie však zatiaľ nie je známe, o zmenách vás budeme informovať.

Modrá zóna v Stuttgarte by mala zahŕňať väčšinu územia mesta. V prvotnej fáze, od 1. 1. 2019, sa plánuje zákaz vjazdu dieslovým vozidlám, ktoré nedosahujú triedu Euro 5. Od 1. 9. dôjde pravdepodobne k ďalším úpravám.

 

Zelená plaketa je podmienkou vjazdu do väčšiny miest

Vjazd do Berlína, Frankfurtu, Mníchova a ďalších nemeckých miest je už teraz povolený len vozidlám so zelenou ekologickou známkou – Umweltplakette. Táto povinnosť platí pre nemecké aj zahraničné autá. Porušenie sa trestá vysokými pokutami až do výšky 80 eur.

Get Directions

show options hide options

CHYSTÁTE SA AUTOM DO NEMECKA?

Ekologická známka s doručením ZADARMO.