Na čo nezabudnúť, kým sa vydáte autom do Nemecka
Či už je vaša cesta pracovná, poznávacia alebo sa chystáte nakupovať, vyplatí sa vám zoznámiť s hlavnými povinnosťami a pravidlami premávky v Nemecku. Vyhnete sa vysokým pokutám alebo aj niekoľkomesačnému zákazu šoférovania. Nemali by ste zabudnúť hlavne na ekologickú známku na vstup do miest, povinnú výbavu a dodržiavanie rýchlosti.
Ekologická známka – Umweltplakette
Čo to je a na čo slúži?
Ekologická známka (plaketa či vineta) označuje, do akej miery sa konkrétne osobné či nákladné vozidlo podieľa na znečistení ovzdušia, a to prostredníctvom zelenej, žltej alebo červenej farby plakety. Vjazd do tzv. ekologických zón („Umwelt ZONE“) v centrách miest je povolený len automobilom s nízkym podielom na znečistení. Napríklad najprísnejšiu zelenú známku aktuálne získajú len majitelia novších áut. Akú ekologickú známku získate, zistíte tu. Porušenie povinnosti sa trestá pokutami až do výšky 80 eur.
Kde ju budem potrebovať?
Ak mierite do väčších nemeckých miest, nákupu ekologickej známky sa nevyhnete. Ekologické zóny sú zavedené napríklad v Berlíne, Mníchove, Dortmunde, Frankfurte a ďalších mestách, ktorých zoznam sa každý rok rozširuje.
Ako ju získam?
Známku môžete objednať online s poštovným zdarma a doručením do 7 dní. Pri vyplňovaní údajov budete potrebovať informácie z technického preukazu vozidla.






Povinná výbava
Aspoň jedna reflexná vesta, výstražný trojuholník a lekárnička sú v Nemecku, podobne ako u nás, povinné. Pri nedodržaní zaplatíte pokutu 15 eur. Ak cestujete v zime, nezabudnite na snehové reťaze, ktoré sú povinné v určitých úsekoch.
Pravidlá premávky
Hoci na diaľnici v Nemecku platí neobmedzená rýchlosť, všeobecné odporúčanie je 130 km/h. Dodržiavať samozrejme musíte limity platné na konkrétnych úsekoch diaľnice. Pri jazde v obciach rešpektujte maximálnu rýchlosť 50 km / h.
Mýtne na nemeckých diaľniciach zatiaľ platiť nemusíte. To sa však má zmeniť v roku 2019.
Použitie svetiel počas dňa nie je povinné.
Bodový systém
Aj zahraniční vodiči za porušenie pravidiel dostávajú pokutu 1 až 4 body. Dosiahnutie 8 bodov v Nemecku znamená zákaz šoférovania až na 6 mesiacov.
Alkohol
Nemci sú k alkoholu za volantom tolerantnejší a povolené je šoférovanie s 0,5 promile. To sa však nevzťahuje na vodičov do 21 rokov, vodičov autobusov a kamiónov a tých, ktorí majú vodičský preukaz kratšie ako 2 roky.
Telefonovanie a ďalšie prehrešky
Za telefonovanie počas šoférovania zaplatíte 60 eur. Striktnejšie je aj pravidlo týkajúce sa zastavovania na diaľnici – bezdôvodné zastavenie sa pokutuje 30 eurami, takže sa určite oplatí počkať si na benzínovú pumpu.