Ekologické zóny vo Francúzsku

Aj keď boli ekologické zóny vo Francúzsku zavedené až v roku 2016, Francúzsko s ochranou životného prostredia aj tak začalo skôr ako väčšina európskych krajín. Francúzske ekologické zóny majú navyše niekoľko špecifík, ktoré napríklad z Nemecka či Rakúska nepoznáme.

 

Pozorne si preto prečítajte nasledujúci text o francúzskej "Crit'Air":

Značenie ekologických zón vo Francúzsku

Ekologické zóny vo Francúzsku sa nazývajú „Zones à Circulation Restreinte“, alebo skrátene ZCR. Ekologická známka sa vo Francúzsku nazýva "Crit'Air" – tento nápis nájdete na každej ekologickej známke v jej hornej časti.

Ekologické zóny mohli začať platiť vďaka vyhláške z júna 2016. Ekologické zóny sú podobne ako v iných štátoch úplne v kompetencii konkrétneho mesta, ktoré zavedenie zóny zvažuje. Každé mesto si tak určí, či vodiči na vstup do centra a jeho okolia musia mať ekologickú známku, alebo nie, a akého typu musí známka byť. Po Paríži, ktorý zaviedol ekologické zóny v júli 2016, možno očakávať aktivitu ďalších miest, do ktorých sa bez ekologickej známky nalepenej na prednom skle vášho vozidla nepozriete.

Ekologické zóny sú vo Francúzsku značené dopravnými značkami. Nemalo by sa vám tak stať, že do zóny vojdete omylom a dostanete vysokú pokutu, čo hrozí napríklad v Rakúsku, kde na začiatok ekologickej zóny žiadna značka neupozorňuje.

Dopravné značky, ktoré vo Francúzsku označujú začiatok a koniec ekologické zóny:

Pre koho ekologické zóny vo Francúzsku platia

Ekologické zóny Francúzska majú oproti susednému Nemecku či Rakúsku niekoľko špecifík. Prvé z nich je platnosť ekologických zón. Tá sa totiž po ich zavedení týkala len francúzskych vodičov, presnejšie všetkých automobilov s francúzskou poznávacou značkou. Ekologické zóny pre zahraničné vozidlá sú platné od 1. 2. 2017. Od tohto dátumu pre návštevu Paríža a ďalších francúzskych miest potrebujete ekologickú známku.

Ekologické zóny Francúzsko - Mapa

Get Directions

show options hide options

Ekologická známka je potrebná len v určitý čas

Druhou zvláštnosťou ekologických zón vo Francúzsku je možnosť ich časového obmedzenia. Dopravná značka môže okrem začiatku ekologickej zóny informovať aj o tom, kedy je taká značka platná. Príkladom môže byť napríklad informácia „od 8. hodiny ráno do 8. hodiny večer“. To potom znamená, že v uvedený čas je potrebné mať na automobile pred vjazdom do zóny nalepenú ekologickú známku. S výnimkou tohto času sa však v zóne môžete pohybovať bez obmedzenia aj bez ekologickej známky!

Časové úseky sú pre Francúzsko veľmi typické. Obdobnú situáciu poznáme už od roku 2015 z Paríža, do ktorého majú autobusy a nákladné automobily nad 3,5 tony a dátumom uvedenia do prevádzky starším ako 1. októbra 2001 vjazd zakázaný práve v čase od ôsmej ráno do ôsmej večer. Ekologická známka je tak ďalším prostriedkom na obmedzenie premávky v mestách.

Zavedenie ekologických zón je úplne v kompetencii mesta, francúzske mestá rozhodujú aj o prípadnom časovom úseku, kedy budú zóny platiť.

Vysoké pokuty

Za vjazd do ekologickej zóny bez ekologickej známky vám hrozí vysoká pokuta. Či už idete do Francúzska prvýkrát alebo tam jazdíte pravidelne, ekologickú známku si určite kúpte. Vďaka časovo neobmedzenej platnosti vám bude slúžiť trvalo.

Po zavedení ekologických zón v Paríži bol stanovený prechodný čas. Polícia tak najprv vodičov na povinnosť mať nalepenú ekologickú známku iba upozorňovala. Dnes sa však vjazd do ekologickej zóny bez ekologickej známky poriadne predraží. Od októbra 2016 bola výška pokuty 35 eur, od januára 2017 stúpla na 68 eur. Postihy pre neporiadnych vodičov sa budú postupne sprísňovať.

Více informací o francúzskej ekologickej známke Crit Air najdete v sekci Francúzská ekologická známka.

CHYSTÁTE SA AUTOM DO FRANCÚZSKA?

Získať Crit Air pre Paríž, Grenoble a ďalšie mestá. Doprava ZDARMA.