Ekologické zóny v Paríži

Ekologická zóna Paríž

Paríž sa stal prvým mestom Francúzska, ktoré zaviedlo ekologické zóny. Nejde pritom o veľké prekvapenie. Aj v iných štátoch Európy bolo hlavné mesto vždy príkladom.

 

Vyžadovaný typ ekologickej známky v Paríži: Aspoň Crit'Air 5

CritAir sticker France

 

Viac informácií o typoch ekologických známok nájdete v sekcii Typy ekologických známok.

 

Ekologické zóny v Paríži len od pondelka do piatka

Paríž sa o obmedzenie prevádzky v meste, zníženie hluku a zlepšenie ovzdušia snažil už skôr. Od septembra 2015 totiž platí zákaz vjazdu do mesta týkajúci sa všetkých autobusov a nákladných vozidiel nad 3,5 tony s dátumom výroby pred 1. októbrom 2001. Tento zákaz platí každý deň vrátane víkendov, a to v čase od 8.00 do 20.00.

Zákaz vjazdu do mesta bol v roku 2016 rozšírený aj na vodičov starších automobilov vyrobených pred rokom 1997 a motoriek vyrobených pred rokom 2000. Takéto vozidlá totiž nemôžu dostať ani šiesty, najnižší stupeň ekologických známok. Vo Francúzsku je pritom šesť typov ekologických známok, pričom ten najvyšší typ získajú iba elektromobily.

 

Mapa ekologické zóny v mestě Paríž

 

Platnosť ekologických zón v Paríži

Pre autobusy kategórie M2 a M3 a nákladné vozidlá kategórie N2 a N3

Po celý týždeň od 8.00 – 20.00

Pre osobné vozidlá M1, N1 a motocykle

Pondelok – Piatok od 8.00 do 20.00

Ak pôjdete do Francúzska osobným autom, nezabudnite, že ekologické zóny sa vás v Paríži týkajú len v pracovné dni.

 

 

Pre zahraničných vodičov platia ekologické zóny od 1. 2. 2017

Zatiaľ nie je jasné, ako Paríž a všeobecne Francúzsko budú ekologické zóny sprísňovať. Napríklad v Nemecku je bežnou praxou, že sa postupne zakazuje vjazd do mesta menej ekologickým vozidlám, časom zostanú iba tie najekologickejšie. Je pravdepodobné, že aj tu bude snahou miest vyhnať vodičov starších vozidiel.

Povinnosť mať na prednom skle automobilu nalepenú ekologickú známku pri vjazde do ekologickej zóny platí aj pre zahraničné vozidlá, a to od 1. 2. 2017, bez výnimky.

 

Pokuta vo výške 68 eur

Ekologické zóny Paríž berie veľmi vážne. Svedčia o tom pokuty, ktoré hrozia za nedodržanie povinnosti mať na prednom skle automobilu nalepenú ekologickú známku. Kým spočiatku polícia na priestupok iba upozorňovala, od januára 2017 udeľuje vysoké pokuty. Tie sa v prípade, že sa s automobilom budete pohybovať v ekologickej zóne bez známky, vyšplhajú na 68 eur. Nákup ekologickej známky sa vám teda určite oplatí. Známka má pre vaše vozidlo neobmedzenú platnosť a platí na cestovanie po celom Francúzsku.

 

Viac informácií o ekologických zónach v Grenoble tu.

Chystáte Sa Autom Do Paríže?

Získať Crit Air pre Paríž, Grenoble a ďalšie mestá. Doprava ZDARMA.